TecsaReco

Tecsa är Sydafrikas största kedja inom handel med reservdelar till hushåll. I mars 2013 införlivades den kommersiella kylgrossistveteranen Reco.

Tillsammans utgör TecsaReco en kylgrossistjätte, med utmärkelsen “#1 In Refrigeration” i Sydafrika och med ett brett produktsortiment inom kommersiell kyla, köldmedier och luftkonditionering. Företaget representerar alla de världsledande tillverkarna.

Tecsa grundades 1965 och Reco grundades 1947 som en grossist inom kyla och luftkonditionering. Detta gör dem till Sydafrikas längst verksamma inom sitt fält.

TecsaReco består av tre huvuddivisioner:

TecsaReco Reservdelar

TecsaReco Kylanläggningar

TecsaReco Luftkonditionering

I TecsaRecos produktsortiment ingår mer än 30 000 artiklar. Dessa levereras såväl direkt till kund som via 24 butiksfilialer i Sydafrika, Namibia och Botswana. Med drygt 70 leveransfordon är TecsaReco rikstäckande och respektive filial förser sin region med leveranser och service. TecsaReco distribuerar även till kringliggande länder som Angola, Lesotho, Malawi, Mocambique, Swaziland, Zambia och Zimbabwe.

Utöver att tillhandahålla prisvärda kvalitetsprodukter fokuserar TecsaReco på en god kundrelation baserad på förståelse för kundens behov och en strävan att möta dessa snabbt och effektivt.

25 Brunel Road, crn Heidelberg Road,
Tulisa Park
ZA-2136 Johannesburg
South Africa
MD: Alan Brown

Tel: +27 (0)11 613 6551
Fax: +27 (0)11 613 8610
E-post: a.brown@tecsareco.co.za
Hemsida: www.tecsareco.co.za

Filial

1

Bloemfontein

29 Blignaut Street, Hilton
Bloemfontein
Branch Manager: Vincent Bastone

Tel: +27 (0)51 430 1809
Fax: +27 (0)51 430 1810
E-post: v.bastone@tecsareco.co.za
2

Boksburg

Unit 1A Engen Garage, cnr Atlas & Top Road
Boksburg
Branch Manager: Gurshon Arends

Tel: +27 (0)11 894 7781
Fax: +27 (0)11 894 4891
E-post: g.arends@tecsareco.co.za
3

Botswana

Unit 4, Plot 5634,
Broadhurst Industrial,
Gaborone
Branch Manager: Petros Mpete

Tel: (+267) 391 9574
Fax: (+267) 391 9573
E-post: p.mpete@tecsareco.co.za
4

Cape Town

126 Marine Drive, Paarden Eiland,
Cape Town
Branch Manager: Sebastiaan Muller

Tel: +27 (0)21 492 1486
Fax: +27 (0)21 511 5806
E-post: s.muller@tecsareco.co.za
5

Durban

Unit 4 Umgeni Business Park, 23 Intersite Avenue,
Springfield Park
Durban
Branch Manager: Selvyn Niebuhr

Tel: +27 (0)31 263 1783
Fax: +27 (0)31 263 2168
E-post: s.niebuhr@tecsareco.co.za
6

East London

21 Paterson Street, Arcadia,
East London
Branch Manager: Jalalodien Adams

Tel: +27 (0)43 722 7124
Fax: +27 (0)43 722 6790
E-post: j.adams@tecsareco.co.za
7

George

1 Fabriek Street, Old Industria,
George
Branch Manager: Marius Coetzee

Tel: +27 (0)44 873 5323
Fax: +27 (0)44 873 5211
E-post: m.coetzee@tecsareco.co.za
8

Klerksdorp

17 Delver Street, CBD
Klerksdorp
Branch Manager: Sandy Steyn

Tel: +27 (0)18 464 4294
Fax: +27 (0)18 462 8754
E-post: s.steyn@tecsareco.co.za
9

Midrand

Midrand Motor City, 1059 Old Pretoria Main Road
Johannesburg
Branch Manager: Oliver Macrae

Tel: +27 (0)11 805 1120
E-post: o.macrae@tecsareco.co.uk
10

Nelspruit

Unit 22 Christie Crescent, Vintonia Ext 2,
Nelspruit
Branch Manager: Toni de Jesus

Tel: +27 (0)13 752 6864
Fax: +27 (0)13 755 4870
E-post: t.dejesus@tecsareco.co.za
11

Pietermaritzburg

305 Greyling Street,
Pietermaritzburg
Branch Manager: Luallen Pillay

Tel: +27 (0)33 345 7873
Fax: +27 (0)33 345 8013
E-post: l.pillay@tecsareco.co.za
12

Polokwane

80A Bok Street
Polokwane
Branch Manager: Danie le Roux

Tel: +27 (0)15 297 7992/1875
Fax: +27 (0)15 297 5038
E-post: d.leroux@tecsareco.co.za
13

Port Elizabeth

17 North Road, North End,
Port Elizabeth
Branch Manager: Vernon York

Tel: +27 (0)41 484 2298
Fax: +27 (0)41 484 2391
E-post: v.york@tecsareco.co.za
14

Pretoria (Gezina)

504 Steve Biko Road, Gezina
Pretoria
Branch Manager: Johan Vorster

Tel: +27 (0)12 335 7408
Fax: +27 (0)12 335 7467
E-post: j.vorster@tecsareco.co.za
15

Pretoria East

Block C, W.P.R. Centre,
c/o Lynnwood and Wapadrand Road
Wapadrand
Branch Manager: Eugene Lombard

Tel: +27 (0)12 4925623, (0)72 2690226
Fax: +27 (0) 86 558 2947
E-post: e.lombard@tecsareco.co.za
16

Pretoria West

270 Soutter Street, Pretoria West
Pretoria
Branch Manager: Chris Jardim

Tel: +27 (0)12 327 3186
Fax: +27 (0)12 327 3190
E-post: c.jardim@tecsareco.co.za
17

Randburg

Unit G11 Commercial City, Tungsten Road cnr Malibongwe,
Strijdom Park
Randburg
Branch Manager: Pravin Govender

Tel: +27 (0)11 791 7668
Fax: +27 (0)11 791 7648
E-post: p.govender@tecsareco.co.za
18

Richards Bay

Unit 5 Caremic Park, 20 Caremic Curve,
Alton,
Richards Bay
Branch Manager: Azanda Zungu

Tel: +27 (0)35 751 2721
Fax: +27 (0)35 751 2724
E-post: a.zungu@tecsareco.co.za
19

Roodepoort

136A Albertina Sisulu Road, Manufacture Unit 22,
Federal Industrial Park
Roodepoort
Branch Manager: Roger Edward

Tel: +27 (0)11 760 1211/2
Fax: +27 (0)11 760 1247
E-post: r.edward@tecsareco.co.za
20

Rustenburg

Shop 8, Platinum Square,
49 Nelson Mandela Drive
Rustenburg
Branch Manager: Wally Prinsloo

Tel: +27 (0)14 597 0079
E-post: w.prinsloo@tecsareco.co.za
21

Somerset West

5 Daniel Street, Gants Plaza,
Strand
Somerset West
Branch Manager: Fernon Minnies

Tel: +27 (0)21 854 3818
Fax: +27 (0)21 854 4823
E-post: f.minnies@tecsareco.co.za
22

Tulisa Park

25 Brunel Road, cnr Heidelberg Road,
Tulisa Park
Johannesburg
Branch Manager: Rowland de Boer

Tel: +27 (0)11 613 6551
Fax: +27 (0)11 613 8610
E-post: r.deboer@tecsareco.co.za
23

Upington

9 Vooruit Street, Industrial Area,
Upington
Branch Manager: Ryno Steyn

Tel: +27 (0)54 495 0215
Fax: +27 (0)86 606 6532
E-post: r.steyn@tecsareco.co.za
24

Vanderbijlpark

26 Edison Boulevard
Vanderbijlpark
Branch Manager: Neville Chetty

Tel: +27 (0)16 981 8957/8
Fax: +27 (0)16 981 8956
E-post: n.chetty@tecsareco.co.za